U.C.L. Academicals Football Club

(The Accies)

SOL Senior 3 Winners 1986-87 - 1st XI                                 SOL Intermediate 3 Winners 1987-88 - 2nd XI                              SOL Junior 4 Winners 1987-88 - 3rd XI                                SOL Junior Cup Winners 1987-88 - 3rd XI                                     SOL Junior 3 Winners 1988-89 - 3rd XI                                 SOL Minor D Winners 1988-89 - 4th XI                                   SOL Intermediate Cup Winners 1991-92 - 2nd XI                                      SOL Minor A Winners 1993-94 - 4th XI                                       SOL Mander Cup Winners 1993-94 - 4th XI                                   SOL Senior 2 Winners 1998-99 - 1st XI                                AFA Senior Cup Winners 1999-2000 - 1st XI                                    AFA Senior Cup Winners 2000-01 - 1st XI                                   SOL Premier Winners 2000-01 - 1st XI                                      SOL Veterans Cup Winners 2000-01 - Vets XI                                 SOL Junior 3 North Winners 2001-02 - 6th XI                                        AFA Junior Cup Winners 2002-03 - 3rd XI                                         AFC 3 North Winners 2002-03 - 4th XI                                  AFC Intermediate North Winners 2003-04 - 2nd XI                                                                    AFA Junior Cup Winners 2003-04 - 3rd XI                                   AFC 6 North Winners 2003-04 - 5th XI                        LOB Junior Cup Winners 2003-04 - 3rd XI                                 AFC 1 North Winners 2003-04 - 3rd XI                                   LOB Intermediate Cup Winners 2004-05                                             LOB Junior Cup Winners 2004-05                                           LOB Junior Cup Winners 2005-06                                        LOB Senior Cup Winners 2007-08                                         AFC Senior 3 North Winners 2007-08                              LOB Senior Cup Winners 2008-09 - 1st XI                               AFC 7 North Winners 2009-10 - 5th XI                              AFC 9 North Winners 2009-10 - 6th XI                               AFC Senior One Winners 2010-11 - 1st XI

    Other Sports Links:

UCL Mens          UCL Womens          UCL Alumni          Hockey          Rugby

Home Page

Facebook
Training Tops

Results, Tables & Stats

Club Committee
UCL Students
Shenley Googlemap
Accies Ladies
Discipline Code
Club Rules
History

Accies International

Maps and Links

Joining the Accies

1999-2000 U.C.L. Academicals 5th XI Results and Teams

UCL ACADEMICALS - 5TH. TEAM

Date

Venue

Opponents

Competition

Result

Score

Goalscorers

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Sub

Sub

Sub

25-Sep

Home

Hampstead Heathens III

SOL Junior 2 (North)

Lost

2 - 6

Sohnemann (2)

Palalambros

Khan

Barnicott

Walkden

Hanlon

Brown

Armstrong

Dawson

Sohnemann

Emadi

Azhar

Dempster

2-Oct

Home

Mayfield Athletic III

SOL Junior 2 (North)

Won

4 - 3

Sohnemann (4)

Kench

Willan

Barnicott

Dempster

Watt

Azhar

Armstrong

Imbraulio

Sohnemann

Emadi

Khan

9-Oct

Away

Enfield Old Grammarians

AFA Senior Novets Cup

Lost

2 - 3

Sohnemann ; Azhar

Butlin

Willan

Kench

Dempster

Watt

Brown

Azhar

Dawson

Sohnemann

Emadi

Khan

Imbraulio

Armstrong

16-Oct

Away

Mill Hill Village IV

SOL Junior 2 (North)

Lost

1 - 3

Walkden (pen)

Butlin

Willan

Kench

Armstrong

Watt

Brown

Azhar

Hanlon

Sohnemann

Emadi

Khan

Dempster

Walkden

23-Oct

Home

Southgate County

SOL Junior 2 (North)

Won

6 - 2

Sohnemann (3) ; Walkden ; Imbraulio (2)

Butlin

Khan

Dempster

Walkden

Watt

Brown

Azhar

Hanlon

Sohnemann

Imbraulio

Dawson

Armstrong

30-Oct

Away

Old Woodhouseians

SOL Junior 2 (North)

Won

1 - 0

Sohnemann

Butlin

Khan

Dempster

Walkden

Kench

Brown

Armstrong

Dawson

Sohnemann

Imbraulio

Hanlon***

Din

Azhar

Emadi***

6-Nov

Away

Mayfield Athletic III

SOL Junior 2 (North)

Lost

1 - 4

Walkden (pen)

Kench

Khan

Dempster

Walkden

Watt

Brown

Armstrong

Hanlon

Din

Imbraulio

Emadi

Willan

20-Nov

Home

Parkfield V

SOL T/Parmiter Cup

Won

2 - 1

Azhar; O.G.

Butlin

Brown

Kench

Azhar

Watt

Din

Armstrong

Hanlon

Sohnemann

Emadi

Dempster

Walkden

Pugh

27-Nov

Away

Albanian

SOL Junior 2 (North)

Lost

3 - 5

Walkden; Din; Khan

Butlin

Brown

Dempster

Azhar

Din

Hanlon

Imbraulio

Khan

Emadi

Walkden

4-Dec

Home

Cardinal Pole Old Boys

SOL Junior 2 (North)

Won

2 - 1

Walkden; Dawson

McConnell

Brown

Dempster

Walkden

Watt

Din

Armstrong

Hanlon

Emadi

Dawson

Imbraulio

11-Dec

Home

Old Woodhouseians

SOL Junior 2 (North)

Lost

2 - 5

Imbraulio (2)

Butlin

Khan

Dempster

Azhar

Hanlon

Din

Armstrong

Dawson

Emadi

Imbraulio

Walkden

8-Jan

Home

Old Grammarians

SOL T/Parmiter Cup

Lost

5 - 8

Imbraulio (5)

Butlin

Brown

Dempster

Hanlon

Watt

Kench

Armstrong

Din

Emadi

Schiko

Khan

Imbraulio

Walkden

15-Jan

Home

Mill Hill Village IV

SOL Junior 2 (North)

Lost

0 - 4

Robinson

Brown

Dempster

Hanlon

Watt

Kench

Armstrong

Byrne

Emadi

Imbraulio

Azhar

Sohnemann

22-Jan

Away

Old Bealonians

SOL Junior 2 (North)

Won

5 - 2

Sohnemann (3) ; Walkden ; Dawson

Butlin

Brown

Kench

Walkden

Watt

Din

Armstrong

Dawson

Sohnemann

Imbraulio

Dempster

Hanlon

29-Jan

Away

Hale End Athletic

SOL Junior 2 (North)

Won

2 - 1

Sohnemann; Imbraulio

Butlin

Brown

Dempster

Walkden

Watt

Kench

Armstrong

Mottram

Sohnemann

Imbraulio

Hanlon

12-Feb

Home

Parkfield V

SOL Junior 2 (North)

Won

2 - 0

Hanlon; Dawson

Butlin

Brown

Kench

Walkden

Watt

Din

Azhar

Dempster

Emadi

Dawson

Hanlon

Armstrong

19-Feb

Away

Cardinal Pole Old Boys

SOL Junior 2 (North)

Lost

1 - 3

Imbraulio

Hanlon

Brown

Kench

Walkden

Watt

Azhar

Armstrong

Dempster

C / Stubbs

Imbraulio

26-Feb

Away

Hampstead Heathens III

SOL Junior 2 (North)

Lost

0 - 4

Butlin

Thobhani

Dempster

Walkden

Brown

Kench

Armstrong

Azhar

Dawson

Emadi

Hanlon

4-Mar

Home

Old Bealonians

SOL Junior 2 (North)

Drew

2 - 2

Hanlon; Walkden

Butlin

Haysome

Dempster

Walkden

Watt

Brown

Mottram

Hanlon

Dawson

Imbraulio

Sollo

18-Mar

Home

Hale End Athletic

SOL Junior 2 (North)

Lost

0 - 2

Butlin

Brown

Gidley

Walkden

Watt

Din

Dempster

Hanlon

Dawson

Emadi

Azhar

25-Mar

Away

Parkfield V

SOL Junior 2 (North)

Lost

1 - 2

Sohnemann

Butlin

Gidley

Dempster

Walkden

Watt

Schiko

Hanlon

Din

Sohnemann

Dawson

Ansari

1-Apr

Away

Southgate County

SOL Junior 2 (North)

Lost

0 - 5

Butlin

Brown

Dempster

Walkden

Watt

Din

Hanlon

Gidley

Sohnemann

Dawson

Thobhani

Lunness

8-Apr

Home

Albanian

SOL Junior 2 (North)

Lost

5 - 9

Asuru (3); Hassan; Armstrong

Butlin

Hassan

Dempster

Walkden

Hanlon

Din

Schiko

Dawson

Asuru

Emadi

Armstrong